Awanse, spadki, prognozy

awanse i spadkiZa nami półmetek rozgrywek więc czas przyjrzeć się co by się wydarzyło, gdyby liga skończyła się właśnie teraz. Wszystkie ligi oprócz Lotto Ekstraklasy zakończyły już zmagania, ale z naszego punktu widzenia to kto spadnie z najwyższej klasy rozgrywkowej nie ma żadnego znaczenia. Ewentualnie miałoby, gdyby wszystkie zespoły wycofały się z rywalizacji, ale to raczej jest niemożliwe. Poniżej przedstawiamy symulację, w której o awansach i spadkach decydują tylko sportowe umiejętności…

Swoją analizę rozpoczniemy od II Ligi, bo to tam zapadają dla nas pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia. Z tego poziomu rozgrywkowego spadają 4 najsłabsze drużyny i w tej chwili są to: ROW Rybnik, Polonia Warszawa, Rozwój Katowice i Polonia Bytom. Do pierwszej grupy III Ligi, która nas bezpośrednio dotyczy trafi Polonia Warszawa. Mamy więc jednego „naszego” spadkowicza.

III Ligę gr. 1 w przyszłym sezonie utworzy 16 drużyn. Zgodnie z Regulaminem Rozgrywek z degradacją muszą się liczyć drużyny, które uplasowały się na miejscach 14-18. Zagrożone jest jednak też 13 miejsce ze względu na spadkowicza z II Ligi. Na spadkowych pozycjach w tej chwili są: ŁKS ŁomżaRuch Wysokie Mazowieckie, Concordia Elbląg, MKS Ełk, Huragan Wołomin i Motor Lubawa. Z zespołów mazowieckich mamy tylko Huragan Wołomin i to właśnie on trafi do jednej z „naszych” IV Lig.

Mazowiecka IV Liga w sezonie 2017/2018 będzie liczyć dwie grupy po 16 zespołów. Z obu grup IV Ligi spadnie do lig okręgowych po tyle zespołów, by po uzupełnieniu przez spadkowiczów z III Ligi, 6 mistrzów lig okręgowych z Warszawy (2), Ciechanowsko-Ostrołęckiego, Płockiego, Radomskiego i Siedleckiego OZPN – tak, aby łącznie dało to 32 zespoły. Mamy więc 32 miejsca minus 1 spadkowicza i minus 6 beniaminków. Pozostaje do rozdysponowania jeszcze 25 drużyn. Jedną z nich będzie mistrz jednej z grup, który przegra baraż o awans do III Ligi. Pozostałe miejsca zajmą ekipy z lokat 2-13. Do spadku szykują się więc drużyny na miejscach 14-20. Są nimi: KS Konstancin, LKS Promna, Grom Warszawa, KS Raszyn, Proch Pionki, Orzeł Wierzbica i Start Otwock na południu oraz MKS Przasnysz, Tęcza Łyse, Bzura Chodaków, Podlasie Sokołów Podlaski, Ostrovia Ostrów Mazowiecka, Unia Warszawa i Delta Słupno na północy. Do warszawskich okręgówek spadać będą: KS Konstancin, Grom Warszawa, KS Raszyn, Start Otwock i Unia Warszawa. Łącznie 5 spadkowiczów.

Warszawska Liga Okręgowa w sezonie 2017/2018 będzie liczyć dwie grupy po 16 zespołów. Miejsca te zajmą spadkowicze z IV Ligi, mistrzowie i wicemistrzowie czterech grup Klasy A i najlepsze zespoły z obu grup Ligi Okręgowej w sezonie 2016/2017, które nie awansują do IV Ligi – tak, aby łącznie dało to 32 zespoły. Mamy więc 32 miejsca minus 5 spadkowiczów i minus 8 beniaminków. Pozostaje do rozdysponowania jeszcze 19 drużyn. Po awansie mistrzów lig miejsca te zajmą ekipy z lokat 2-10, a o ostatnie wolne miejsce baraż zagrają jedenaste drużyny Warszawskich Lig Okręgowych. Są nimi Bóbr Tłuszcz i Ryś Laski. Pozycje 12-16 oznaczają spadek, a są na nich: Sokół Serock, Vulcan Wólka Mlądzka, Amur Wilga, Legion Warszawa, Sokół Celestynów, Promyk Nowa Sucha, Świt Warszawa, FC Lesznowola, Pogoń II Grodzisk Mazowiecki oraz Milan Milanówek.

Podsumowując, aktualnie znajdujemy się w strefie spadkowej, ale dwa punkty więcej pozwoliłyby nie znaleźć się na tej czarnej liście. Biorąc pod uwagę, że mamy 5 punktów przewagi nad ostatnim w tabeli Milanem Milanówek i 3 oczka mniej od szóstej Józefovii Józefów zapowiada się bardzo ciekawa runda rewanżowa, w której walka o utrzymanie może toczyć się do samego końca rozgrywek.