Zbigniew Boniek zaczyna reformy

_bldk2n0_400x400Zbigniew Boniek ledwo rozpoczął drugą kadencję, a już bierze się za kolejne reformy. PZPN jest po pierwszym posiedzeniu nowego zarządu, na którym rozmawiano, jak wpłynąć na ogólny rozwój młodych zawodników. Szef polskiego futbolu kładzie nacisk na ideę grassroots – futbol amatorski, od którego wszystko się zaczyna.

baa7a005-e881-446c-adcc-8cfe43290483

1. Kurs za pół ceny

Boniek wsłuchał się w przedwyborczy głos „terenu” i nie pozostawił jego uwag bez decyzji. To oczywiście pierwsze szybkie i doraźne działania prezesa PZPN, ale takie, które mają wpłynąć na zwiększenie kompetencji wśród najniższych trenerskich kadr – tych będących blisko dzieci, przy piłce amatorskiej, działających przy aktywnościach związanych z futbolem. Kurs UEFA C do tej pory kosztował ok. 1300–1500 zł (w zależności od wojewódzkiego związku). Teraz ta kwota ma zmaleć do ok. 600 zł. Cel? Zwiększyć liczbę kursantów, którym ciężko było wydać pieniądze na szkolenie.

PZPN za czasów Bońka i tak ruszył sprawę do przodu, bo w ciągu trzech lat ich liczba zwiększyła się trzykrotnie (2013 – 19, 2014 – 25, 2015 – 64, 2016 do września – 58). Chodzi jednak nie tylko o ilość, ale także jakość. Początkujący trenerzy narzekali na poziom kursów. Po prostu uważali, że mimo zdobycia dokumentu niczego się nie uczyli. Teraz nie dość, że taniej – ma być także lepiej. Wszystko po to, by szerzyć ideę grassroots w Polsce.

2. PZPN zapuka na lekcje WF

Ogólny rozwój. Boniek podkreślał to już przed wyborami PZPN i to zdanie podtrzymuje. Choć to głównie rola szkół, piłkarska centrala chciałaby włączyć się w wychowanie fizyczne dzieci. – Te dziś nie potrafią zrobić skoku przez skrzynię, a są zapisywane do klubu. Najpierw powinny nauczyć się, jak upadać, zanim zaczną prowadzić piłkę przy nodze. Najpierw atleta, potem piłkarz – powtarza Boniek.

Plan jest taki, aby wysyłać do szkół trenerów i pokazywać, jak powinna wyglądać profesjonalna rozgrzewka, pierwsze 15–20 minut zajęć. W najbliższym czasie Boniek ma zamiar rozpocząć rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i wspólnie poprowadzić taki projekt. PZPN chciałby także przekonać piłkarskie akademie, aby większy nacisk kładły na zajęcia bez piłki, choćby w ramach rozgrzewki, na początku zajęć. Tu jednak jest większa autonomia. Na profesjonalnym szczeblu każdy szkoli, jak chce. Celem może być dotarcie do klubów z niższych klas rozgrywkowych.

3.Rodzice będą sędziami

W ostatnich tygodniach na łamach „Przeglądu Sportowego” poruszaliśmy temat KOR-u, czyli Komitetu Oszalałych Rodziców na meczach młodych piłkarskich adeptów, gdzie często dochodzi do gorszących scen, np. wyzywania sędziów. PZPN myśli o akcji edukującej – odejściu od kładzenia nacisku na wynik wśród najmłodszych.

W rozgrywkach dzieci poniżej dziesiątego roku życia arbitrami mogliby być np. sami rodzice, trenerzy itd. Miałoby to na celu „rozbrojenie” atmosfery wokół gry najmłodszych, sprowadzenie meczu do zabawy, a nie rywalizacji.

4. Zimowa Akademia Młodych Orłów

PZPN chce zorganizować zimową Akademię Młodych Orłów, czyli bezpłatne treningi dla dziewczynek i chłopców w wieku od 6 do 11 lat. Letnia edycja to sukces, bo zainteresowanie uczestnictwem w Dniach Talentu (eliminacje do udziału w Akademii) jest gigantyczne. Plan jest taki, aby działać także wtedy, gdy za oknem zimno i śnieg – przenieść zajęcia także na sztuczne boiska w hali.

Zródło: www.onet.pl