Co by było gdyby?

awanse i spadkiAKTUALIZACJA 15.06.2014

Do końca rozgrywek „A” klasy pozostała już tylko jedna kolejka. Na górze tabeli wszystko jasne, ale na dole szykuje się ciekawa walka do końca. Znamy już mistrza Polski, a swoje rozgrywki zakończyły też kluby od I do III ligi. W tej sytuacji warto sprawdzić co by było gdyby ligowa rywalizacja na wszystkich poziomach zakończyła się właśnie teraz. Zapraszamy do lektury.

W przypadku naszego Promyka występującego w warszawskiej „A” klasie całą analizę musimy rozpocząć od II ligi wschodniej. W związku z reformą rozgrywek planowaną przez PZPN z dwóch grup II ligi ma powstać tylko jedna, a to może oznaczać tylko jedno – bardzo dużo spadających drużyn. Odnośnie tej klasy rozgrywkowej mamy już jasną sytuację, ponieważ wiemy, że z każdej z grup spadnie po 10 drużyn. W tej chwili w grupie wschodniej są to: Olimpia Elbląg, Limanovia Limanowa, Stal Rzeszów, Radomiak Radom, Pelikan Łowicz, Olimpia Zambrów, Motor Lublin, Garbarnia Kraków, Concordia Elbląg i Świt Nowy Dwór Mazowiecki. Z naszej perspektywy ważne są drużyny, które będą spadać do III ligi łódzko-mazowieckiej, a jest ich 3: Radomiak Radom, Pelikan Łowicz i Świt Nowy Dwór Mazowiecki.

W sezonie 2014/2015 III liga łódzko-mazowiecka będzie liczyć 18 zespołów. Miejsca te zajmą spadkowicze z II ligi grupa wschodnia, 2 najlepsze drużyny z IV ligi łódzkiej, 2 najlepsze drużyny z dwóch grup IV ligi mazowieckiej i najlepsze zespoły z III ligi łódzko-mazowieckiej z sezonu 2013/2014. Prościej rzecz ujmując musi się tam znaleźć miejsce dla 3 spadkowiczów i 4 beniaminków. W tej sytuacji pozostaje jeszcze 11 wolnych miejsc, które zajmą zespoły z pozycji 1-10 (wariant gdy Ursus Warszawa wygra baraż o awans do II ligi) lub 2-11 (odwrotna sytuacja). Z racji tego, że są to tylko rozważania teoretyczne przyjmijmy wariant pesymistyczny, że wspomniany mistrz III ligi nie uzyska awansu. Oznacza to spadek drużyn z miejsc 11-20, którymi są: Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Sokół Aleksandrów Łódzki , Widzew II Łódź, Żyrardowianka Żyrardów, Zawisza Rzgów, GKS II Bełchatów, Huragan Wołomin, Mechanik Radomsko oraz Mazur Karczew. Tu już musimy zwrócić uwagę na drużyny, które będą spadać do mazowieckiej IV ligi. Są nimi: Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Żyrardowianka Żyrardów, Huragan Wołomin i Mazur Karczew.

Kolejny raz widzimy, że spadkiem zagrożonych jest mniej więcej połowa drużyn i wielkich zmian nie można się spodziewać także w IV lidze. W sezonie 2014/2015 będzie liczyć ona 2 grupy po 16 zespołów. Z obu grup IV ligi spadnie do lig okręgowych tyle zespołów, by po uzupełnieniu przez spadkowiczów z III ligi, 6 mistrzów lig okręgowych z :Warszawy (2), Ciechanowsko-Ostrołęckiego, Płockiego, Radomskiego i Siedleckiego OZPN oraz 3 zwycięzców meczów barażowych rozegranych pomiędzy 6-cioma wicemistrzami lig okręgowych dało to łącznie 32 zespoły. Oznacza to, że po odjęciu 4 spadkowiczów i 9 beniaminków pozostanie 19 wolnych miejsc. Dzięki temu utrzymanie zapewnią sobie zespoły z pozycji 2-10 obu grup IV ligi, a baraż o utrzymanie zagrają zespoły z miejsc jedenastych czyli Wilga Garwolin i Ostrovia Ostrów Mazowiecka. Ze spadkiem muszą się liczyć pozostałe drużyny, którymi są: Victoria Sulejówek, Drukarz Warszawa, Oskar Przysucha, UKS Łady, Józefovia Józefów, PKS Radość, Bzura Chodaków, Wkra Żuromin, Korona Ostrołęka, Naprzód Skórzec, Czarni Węgrów, Mazur Gostynin i Amator Maszewo. Interesujące nas zespoły to te, które należą do okręgu warszawskiego, a jest ich w sumie 6: Wilga Garwolin (przyjmujemy wariant pesymistyczny, że nie uda jej się wygrać barażu), Victoria Sulejówek, Drukarz Warszawa, UKS Łady, Józefovia Józefów oraz PKS Radość.

Warszawska Liga Okręgowa będzie w sezonie 2014/2015 liczyć 2 grupy po 16 zespołów. Miejsca te zajmą spadkowicze z IV ligi, mistrzowie i wicemistrzowie czterech grup Klasy A, przenoszący się z siedleckiej Ligi Okręgowej ŁKS Łochów i najlepsze zespoły z obu grup LO w sezonie 2013/2014, które nie awansują do IV ligi – tak, aby łącznie dało to 32 zespoły. Po uwzględnieniu 6 spadkowiczów, 8 beniaminków oraz ŁKS Łochów pozostaje 17 wolnych miejsc. Wicemistrzowie wszystkich grup Ligi Okręgowej rozgrywają baraże o awans do IV Ligi i tu też możemy przyjąć wariant pesymistyczny, że żadnemu nie uda się awansować. W tej sytuacji utrzymają się drużyny, które zajmą pozycje 2-9 w obu grupach warszawskiej ligi okręgowej. O ostatnie wolne miejsce baraż zagrają Ryś Laski z Przyszłością Włochy, a do „A” klasy spadają te które zajmą miejsca 11-17. Są nimi: Dąb Wieliszew, AON Rembertów, Grom Lipowo, Mazur Radzymin, Wicher Kobyłka, WKS Rząśnik, Kosa Konstancin, Sarmata Warszawa, Ursus II Warszawa, Jedność Żabieniec, GLKS Nadarzyn, Świt Warszawa oraz Piast Piastów.

Warszawska Klasa A w sezonie 2014/2015 będzie liczyć 4 grupy po 14 zespołów. Miejsca te zajmą spadkowicze z Ligi Okręgowej, mistrzowie i wicemistrzowie czterech  grup Klasy B i najlepsze zespoły Kl. A w sezonie 2013/2014, które nie uzyskały awansu do LO – tak, aby łącznie dało to 56 zespołów. Po odjęciu 15 spadkowiczów i 8 beniaminków do rozdysponowania pozostało jeszcze 34 miejsca. Zajmą je zespoły z pozycji 3-10. O pozostałe dwa wolne miejsca w barażu rywalizować będą: Wkra Pomiechówek, Wisła Maciejowice, Walka Kosów oraz UKS Ołtarzew. Miejsca 12-14 oznaczają spadek i muszą się z nim liczyć: Legion Warszawa, Naprzód Stare Babice, Victoria Zerzeń, KS Puznówka, Amigos Warszawa, Okęcie II Warszawa, Relax Radziwiłłów, Tur Jaktorów i Guzovia Guzów.

W wariacie optymistycznym, gdy mistrz III Ligi uzyska awans, a wicemistrzowie obu warszawskich okręgówek wygrają mecze barażowe sytuacja będzie wyglądać następująco. Z II Ligi wschodniej spada 10 drużyn, z III Ligi łódzko-mazowieckiej spada 8 drużyn, z obu grup mazowieckiej IV Ligi spada po 7 zespołów, z obu grup warszawskiej Ligi Okręgowej spada po 6 drużyn, a z „A” klasy spadają po 2, a trzecia od końca gra baraż o utrzymanie.

Na koniec odniesiemy się jeszcze do drużyn z powiatu sochaczewskiego, zaczynając od najwyższej klasy rozgrywkowej. W IV lidze Bzura Chodaków zajmuje 12 miejsce i do bezpiecznej pozycji gwarantującej utrzymanie traci 4 punkty (w wariancie optymistycznym strata do miejsca gwarantującego utrzymanie wynosi 3 punkty). W obecnej sytuacji oznacza to pewny spadek do okręgówki. W Warszawskiej Lidze Okręgowej niepewny przyszłości musi być KS Teresin. W tej chwili zajmuje 8 miejsce i ma punkt więcej niż znajdujący się na bezpiecznej pozycji Milan Milanówek. Największą niespodziankę na plus dotychczas sprawiała Unia Iłów występująca w Płockiej Lidze Okręgowej, jednak zakończyli rozgrywki na 3 miejscu i pozostaną w przyszłym sezonie w tej samej klasie rozgrywkowej. W warszawskiej „A” klasie oprócz naszego zespołu występuje także Piast Feliksów, który zajmuje piąte miejsce, choć ma szansę na awans na czwartą lokatę. My mamy cztery punkty więcej. Oprócz naszych rezerw w warszawskiej „B” klasie występują jeszcze Sokół Budki Piaseckie i Tajfun Brochów. O ile drugi z tych zespołów znajduje się na 6 miejscu to Sokół jest na drugiej pozycji i już zdążył zapewnić sobie awans do wyższej ligi. W innej grupie rywalizują rezerwy KS Teresin, które są na 8 miejscu. W płockiej „B” klasie występuje jeszcze FK Rybno, które znajduje się na 5 miejscu.

PS Cała ta analiza nie ma większego sensu, gdy na koniec rozgrywek związkowi działacze zabierają się za interpretację regulaminu. Wtedy może dojść do sytuacji, że nikt nie spada albo ktoś awansuje o dwie ligi wyżej…

 

Karol Drązikowski

2 komentarze na temat “Co by było gdyby?

Komentarze są wyłączone