Co by było gdyby…

awanse i spadkiMimo, że to dopiero połowa sezonu warto pokusić się o analizę co by było gdyby rozgrywki kończyły się na przełomie listopada i grudnia. Zespoły w wyższych ligach rozegrały awansem po 1-2 spotkaniach z rundy wiosennej więc sytuacja w ligach powoli zaczyna nabierać realne kształty. Trudno spodziewać się, że drużyna zajmująca miejsce w strefie spadkowej nagle zacznie walczyć o awans i odwrotnie. Zapraszamy do lektury.

W przypadku naszej drużyny występującej w warszawskiej „A” klasie całą analizę musimy rozpocząć od II ligi wschodniej. W związku z reformą rozgrywek planowaną przez PZPN z dwóch grup II ligi ma powstać jedna, a to może oznaczać tylko jedno – bardzo dużo spadających drużyn. Odnośnie tej klasy rozgrywkowej mamy już jasną sytuację, ponieważ wiemy, że z każdej z grup spadnie po 10 drużyn. W tej chwili w grupie wschodniej są to: Pelikan Łowicz, Wisła Puławy, Olimpia Elbląg, Legionovia Legionowo, Olimpia Zambrów, Motor Lublin, Garbarnia Kraków, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Radomiak Radom i Concordia Elbląg. Z naszej perspektywy ważne są drużyny, które będą spadać do III ligi łódzko-mazowieckiej, a jest ich 4: Pelikan Łowicz, Legionovia Legionowo, Świt Nowy Dwór Mazowiecki oraz Radomiak Radom.

W sezonie 2014/2015 III liga łódzko-mazowiecka będzie liczyć 18 zespołów. Miejsca te zajmą spadkowicze z II ligi grupa wschodnia, 2 najlepsze drużyny z IV ligi łódzkiej, 2 najlepsze drużyny z dwóch grup IV ligi mazowieckiej i najlepsze zespoły z III ligi łódzko-mazowieckiej z sezonu 2013/2014. Prościej rzecz ujmując musi się tam znaleźć miejsce dla 4 spadkowiczów i 4 beniaminków. W tej sytuacji pozostaje jeszcze 10 wolnych miejsc, które zajmą zespoły z pozycji 1-10 (wariant gdy mistrz III ligi łódzko-mazowieckiej wygra baraż o awans do II ligi) lub 2-11 (odwrotna sytuacja). Z racji tego, że są to tylko rozważania teoretyczne przyjmijmy wariant pesymistyczny, że mistrz III ligi nie uzyska awansu. Oznacza to spadek drużyn z miejsc 11-20, którymi są: Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Start Otwock, GKP Targówek, Sokół Aleksandrów Łódzki, Widzew II Łódź, GKS II Bełchatów, Huragan Wołomin, Zawisza Rzgów, Mazur Karczew oraz Mechanik Radomsko. Tu już musimy zwrócić uwagę na drużyny, które będą spadać do mazowieckiej IV ligi. Są nimi: Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Start Otwock, GKP Targówek, Huragan Wołomin i Mazur Karczew.

Kolejny raz widzimy, że spadkiem zagrożonych jest mniej więcej połowa drużyn i wielkich zmian nie można się spodziewać także w IV lidze. W sezonie 2014/2015 będzie liczyć ona 2 grupy po 16 zespołów. Z obu grup IV ligi spadnie do lig okręgowych tyle zespołów, by po uzupełnieniu przez spadkowiczów z III ligi, 6 mistrzów lig okręgowych z :Warszawy (2), Ciechanowsko-Ostrołęckiego, Płockiego, Radomskiego i Siedleckiego OZPN oraz 3 zwycięzców meczów barażowych rozegranych pomiędzy 6-cioma wicemistrzami lig okręgowych dało to łącznie 32 zespoły. Oznacza to, że po odjęciu 5 spadkowiczów i 9 beniaminków pozostanie 18 wolnych miejsc. Dzięki temu utrzymanie zapewnią sobie zespoły z pozycji 2-10 obu grup IV ligi. Ze spadkiem muszą się liczyć pozostałe drużyny, którymi są: Wilga Garwolin, Oskar Przysucha, Sparta Jazgarzew, Znicz II Pruszków, UKS Łady, Victoria Sulejówek, PKS Radość, Narew Ostrołęka, MKS Przasnysz, Czarni Węgrów, Korona Ostrołęka, Naprzód Skórzec, Bzura Chodaków, Mazur Gostynin i Amator Maszewo. Interesujące nas zespoły to te, które należą do okręgu warszawskiego, a jest ich w sumie 6: Wilga Garwolin, Sparta Jazgarzew, Znicz II Pruszków, UKS Łady, Victoria Sulejówek oraz PKS Radość.

Warszawska Liga Okręgowa będzie w sezonie 2014/2015 liczyć 2 grupy po 16 zespołów. Miejsca te zajmą spadkowicze z IV ligi, mistrzowie i wicemistrzowie czterech grup Klasy A, przenoszący się z siedleckiej Ligi Okręgowej ŁKS Łochów i najlepsze zespoły z obu grup LO w sezonie 2013/2014, które nie awansują do IV ligi – tak, aby łącznie dało to 32 zespoły. Po uwzględnieniu 6 spadkowiczów, 8 beniaminków oraz ŁKS Łochów pozostaje 17 wolnych miejsc. Wicemistrzowie wszystkich grup Ligi Okręgowej rozgrywają baraże o awans do IV Ligi i tu też możemy przyjąć wariant pesymistyczny, że żadnemu nie uda się awansować. W tej sytuacji utrzymają się drużyny, które zajmą pozycje 2-9 w obu grupach warszawskiej ligi okręgowej. O ostatnie wolne miejsce baraż zagrają Legion Warszawa z Koroną Góra Kalwaria, a do „A” klasy spadają te które zajmą miejsca 11-17. Są nimi: Dąb Wieliszew, Grom Lipowo, Mazur Radzymin, Wicher Kobyłka, WKS Rząśnik, Ryś Laski, KS Teresin, GLKS Nadarzyn, Jedność Żabieniec, LKS Chlebnia, Sarmata Warszawa, Piast Piastów oraz Świt Warszawa.

Warszawska Klasa A w sezonie 2014/2015 będzie liczyć 4 grupy po 14 zespołów. Miejsca te zajmą spadkowicze z Ligi Okręgowej, mistrzowie i wicemistrzowie czterech  grup Klasy B i najlepsze zespoły Kl. A w sezonie 2013/2014, które nie uzyskały awansu do LO – tak, aby łącznie dało to 56 zespołów. Po odjęciu 15 spadkowiczów i 8 beniaminków do rozdysponowania pozostało jeszcze 34 miejsca. Zajmą je zespoły z pozycji 3-10. O pozostałe dwa wolne miejsca w barażu rywalizować będą: Legion II Warszawa, Wisła Maciejowice, Amigos Warszawa oraz Passovia Pass. Miejsca 12-14 oznaczają spadek i muszą się z nim liczyć: Naprzód Stare Babice, KS II Łomianki, GKS Dąbrówka, Victoria Zerzeń, KS Wesoła, KS Puznówka, Walka Kosów, Piast II Piastów, Okęcie II Warszawa, Partyzant Leszno, Tur Jaktorów i Guzovia Guzów.

Na koniec odniesiemy się jeszcze do drużyn z powiatu sochaczewskiego, zaczynając od najwyższej klasy rozgrywkowej. W IV lidze Bzura Chodaków zajmuje 16 miejsce i do bezpiecznej pozycji gwarantującej utrzymanie traci 10 punktów (w wariancie optymistycznym strata do miejsca gwarantującego udział w barażu wynosi 7 punktów). W Warszawskiej Lidze Okręgowej niepewny przyszłości musi być KS Teresin. W tej chwili zajmuje 11 miejsce i do bezpiecznej lokaty traci 2 punkty (w wariancie optymistycznym jest tuż nad strefą spadkową). Największą niespodziankę na plus sprawia Unia Iłów występująca w Płockiej Lidze Okręgowej. Aktualnie zajmuje 1 miejsce, które daje bezpośredni awans do IV ligi. W warszawskiej „A” klasie oprócz naszego zespołu występuje także Piast Feliksów, który zajmuje czwarte miejsce i traci 5 punktów do pozycji premiowanej awansem. My mamy dwa oczka mniej. Oprócz naszych rezerw w warszawskiej „B” klasie występują jeszcze Sokół Budki Piaseckie i Tajfun Brochów. O ile drugi z tych zespołów zdobył tylko 9 punktów to Sokół jest na drugim miejscu, które gwarantuje awans do wyższej ligi. W innej grupie rywalizują rezerwy KS Teresin, które są na 11 miejscu. W płockiej „B” klasie natomiast występują Bzura II Chodaków i FK Rybno. Pierwszy z nich zajmuje 2 lokatę i jeśli utrzyma tę pozycję to awansuje do „A” klasy, natomiast drugi z tych zespołów ma trzy punkty mniej i rundę jesienną zakończył na 4 miejscu.

PS Cała ta analiza nie ma większego sensu, gdy na koniec rozgrywek związkowi działacze zabierają się za interpretację regulaminu. Wtedy może dojść do sytuacji, że nikt nie spada albo ktoś awansuje o dwie ligi wyżej…